50MS70R47MEFC4X7
DigiKey Part Number
50MS70R47MEFC4X7-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
50MS70R47MEFC4X7
Description
CAP ALUM 0.47UF 20% 50V RADIAL
Customer Reference
Detailed Description
0.47 µF 50 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 85°C
EDA/CAD Models
50MS70R47MEFC4X7 Models
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Mfr
Polarization
Polar
Series
Applications
Packaging
Bulk
Lead Spacing
0.059" (1.50mm)
Part Status
Obsolete
Size / Dimension
0.157" Dia (4.00mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.315" (8.00mm)
Tolerance
±20%
Mounting Type
Voltage - Rated
50 V
Package / Case
Radial, Can
Lifetime @ Temp.
1000 Hrs @ 85°C