50MS51MEFCT54X5
DigiKey Part Number
50MS51MEFCT54X5-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
50MS51MEFCT54X5
Description
CAP ALUM 1UF 20% 50V RADIAL TH
Customer Reference
Detailed Description
1 µF 50 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 85°C
EDA/CAD Models
50MS51MEFCT54X5 Models
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
8.6 mA @ 120 Hz
Packaging
Tape & Box (TB)
Ripple Current @ High Frequency
12.9 mA @ 10 kHz
Part Status
Obsolete
Lead Spacing
0.098" (2.50mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.157" Dia (4.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.256" (6.50mm)
Voltage - Rated
50 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
1000 Hrs @ 85°C
Package / Case
Radial, Can
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C