500VXG100MEFC25X35 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
TDK
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Surge
In Stock: 0
Datasheet
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
100 µF 500 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 5000 Hrs @ 105°C
500VXG100MEFC25X35
DigiKey Part Number
500VXG100MEFC25X35-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
500VXG100MEFC25X35
Description
CAP ALUM 100UF 20% 500V SNAP TH
Manufacturer Standard Lead Time
30 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
500VXG100MEFC25X35 Models
Series
Ripple Current @ Low Frequency
940 mA @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
1.316 A @ 10 kHz
Part Status
Active
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.984" Dia (25.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
1.457" (37.00mm)
Voltage - Rated
500 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can - Snap-In
Operating Temperature
-25°C ~ 105°C