450MXH820MEFCSN35X60
DigiKey Part Number
1189-3421-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
450MXH820MEFCSN35X60
Description
CAP ALUM 820UF 20% 450V SNAP TH
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
820 µF 450 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 2000 Hrs @ 105°C
EDA/CAD Models
450MXH820MEFCSN35X60 Models
Ripple Current @ Low Frequency
2.74 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
3.836 A @ 10 kHz
Part Status
Active
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
1.378" Dia (35.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
2.441" (62.00mm)
Voltage - Rated
450 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-25°C ~ 105°C