450LXW150MEFR18X35 is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Chemi-Con
In Stock: 0
Datasheet
150 µF 450 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 12000 Hrs @ 105°C
450LXW150MEFR18X35
DigiKey Part Number
1189-4264-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
450LXW150MEFR18X35
Description
CAP ALUM 150UF 20% 450V RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
450LXW150MEFR18X35 Models
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
920 mA @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
1.84 A @ 100 kHz
Part Status
Active
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.709" Dia (18.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
1.457" (37.00mm)
Voltage - Rated
450 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
12000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C