450KXF56MEFC22X20 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Nichicon
In Stock: 71
Datasheet
56 µF 450 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C
450KXF56MEFC22X20
DigiKey Part Number
450KXF56MEFC22X20-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
450KXF56MEFC22X20
Description
CAP ALUM 56UF 20% 450V SNAP TH
Manufacturer Standard Lead Time
30 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
450KXF56MEFC22X20 Models
Ripple Current @ Low Frequency
430 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
602 mA @ 10 kHz
Part Status
Active
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.866" Dia (22.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.866" (22.00mm)
Voltage - Rated
450 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can - Snap-In
Operating Temperature
-25°C ~ 105°C