420KXF56MEFCSN22X20
DigiKey Part Number
1189-420KXF56MEFCSN22X20-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
420KXF56MEFCSN22X20
Description
CAP ALUM 420V POLAR
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
56 µF 420 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
450 mA @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
630 mA @ 10 kHz
Part Status
Active
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.866" Dia (22.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.866" (22.00mm)
Voltage - Rated
420 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can - Snap-In
Operating Temperature
-25°C ~ 105°C