420BXW47MEFR12.5X30 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Chemi-Con
In Stock: 1.650
Datasheet
Parametric Equivalent
Chemi-Con
In Stock: 122
Datasheet
47 µF 420 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 12000 Hrs @ 105°C
420BXW47MEFR12.5X30
DigiKey Part Number
420BXW47MEFR12.5X30-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
420BXW47MEFR12.5X30
Description
CAP ALUM 47UF 20% 420V RADIAL TH
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
420BXW47MEFR12.5X30 Models
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
440 mA @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
1.1 A @ 100 kHz
Part Status
Active
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.492" Dia (12.50mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
1.260" (32.00mm)
Voltage - Rated
420 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
12000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C