400PK22MEFCG412.5X20 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Upgrade
Rubycon
In Stock: 806
Datasheet
Parametric Equivalent
Rubycon
In Stock: 851
Datasheet
22 µF 400 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C
400PK22MEFCG412.5X20
DigiKey Part Number
400PK22MEFCG412.5X20-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
400PK22MEFCG412.5X20
Description
CAP ALUM 22UF 20% 400V RADIAL TH
Manufacturer Standard Lead Time
30 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
400PK22MEFCG412.5X20 Models
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
200 mA @ 120 Hz
Packaging
Tape & Box (TB)
Ripple Current @ High Frequency
300 mA @ 10 kHz
Part Status
Active
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.492" Dia (12.50mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.866" (22.00mm)
Voltage - Rated
400 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 85°C
Package / Case
Radial, Can
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C