400BXW100MEFC18X25 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Rubycon
In Stock: 4.904
Datasheet
Parametric Equivalent
Rubycon
In Stock: 48
Datasheet
In Stock: 122
Chemi-Con
In Stock: 0
Chemi-Con
In Stock: 552
100 µF 400 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 12000 Hrs @ 105°C
400BXW100MEFC18X25
DigiKey Part Number
400BXW100MEFC18X25-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
400BXW100MEFC18X25
Description
CAP ALUM 100UF 20% 400V RADIAL
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
400BXW100MEFC18X25 Models
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
710 mA @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
1.598 A @ 100 kHz
Part Status
Obsolete
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.709" Dia (18.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
1.063" (27.00mm)
Voltage - Rated
400 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
12000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can
Operating Temperature
-25°C ~ 105°C