400AX4R7MEFCTA8X9 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Rubycon
In Stock: 63.099
Datasheet
Parametric Equivalent
Rubycon
In Stock: 0
Datasheet
4.7 µF 400 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C
400AX4R7MEFCTA8X9
DigiKey Part Number
1189-400AX4R7MEFCTA8X9CT-ND - Cut Tape (CT)
1189-400AX4R7MEFCTA8X9TB-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
400AX4R7MEFCTA8X9
Description
CAP ALUM 4.7UF 20% 400V RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
30 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
400AX4R7MEFCTA8X9 Models
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Mfr
Polarization
Polar
Series
Applications
Packaging
Cut Tape (CT)
Tape & Box (TB)
Lead Spacing
0.138" (3.50mm)
Part Status
Active
Size / Dimension
0.315" Dia (8.00mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.413" (10.50mm)
Tolerance
±20%
Mounting Type
Voltage - Rated
400 V
Package / Case
Radial, Can
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C