35ZT120M8X16
DigiKey Part Number
35ZT120M8X16-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
35ZT120M8X16
Description
CAP ALUM 120UF 20% 35V RADIAL TH
Customer Reference
Detailed Description
120 µF 35 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 125°C
EDA/CAD Models
35ZT120M8X16 Models
Ripple Current @ Low Frequency
348.25 mA @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
995 mA @ 100 kHz
Part Status
Obsolete
Lead Spacing
0.138" (3.50mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.315" Dia (8.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.689" (17.50mm)
Voltage - Rated
35 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 125°C
Package / Case
Radial, Can
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C