35YXG1000MEFC16X20 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Rubycon
In Stock: 442
Datasheet
Upgrade
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
In Stock: 0
Datasheet
Upgrade
In Stock: 0
Parametric Equivalent
In Stock: 836
In Stock: 77
1000 µF 35 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 6000 Hrs @ 105°C
35YXG1000MEFC16X20
DigiKey Part Number
35YXG1000MEFC16X20-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
35YXG1000MEFC16X20
Description
CAP ALUM 1000UF 20% 35V RADIAL
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
35YXG1000MEFC16X20 Models
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Mfr
Polarization
Polar
Series
Applications
Packaging
Bulk
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)
Part Status
Not For New Designs
Size / Dimension
0.630" Dia (16.00mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.866" (22.00mm)
Tolerance
±20%
Mounting Type
Voltage - Rated
35 V
Package / Case
Radial, Can
Lifetime @ Temp.
6000 Hrs @ 105°C