35SGV220M10X10.5
DigiKey Part Number
1189-35SGV220M10X10.5TR-ND - Tape & Reel (TR)
1189-35SGV220M10X10.5CT-ND - Cut Tape (CT)
1189-35SGV220M10X10.5DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
35SGV220M10X10.5
Description
CAP ALUM 220UF 20% 35V SMD
Manufacturer Standard Lead Time
30 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
220 µF 35 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - SMD 2000 Hrs @ 105°C
EDA/CAD Models
35SGV220M10X10.5 Models
Category
Polarization
Polar
Mfr
Ratings
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Ripple Current @ Low Frequency
450 mA @ 120 Hz
Part Status
Active
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.413" (10.50mm)
Tolerance
±20%
Surface Mount Land Size
0.406" L x 0.406" W (10.30mm x 10.30mm)
Voltage - Rated
35 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can - SMD
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C