35MS54.7MEFCT54X5 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Panasonic Industry
In Stock: 7.253
Datasheet
4.7 µF 35 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 85°C
35MS54.7MEFCT54X5
DigiKey Part Number
35MS54.7MEFCT54X5-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
35MS54.7MEFCT54X5
Description
CAP ALUM 4.7UF 20% 35V RADIAL TH
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
35MS54.7MEFCT54X5 Models
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
14 mA @ 120 Hz
Packaging
Tape & Box (TB)
Ripple Current @ High Frequency
21 mA @ 10 kHz
Part Status
Obsolete
Lead Spacing
0.098" (2.50mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.157" Dia (4.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.256" (6.50mm)
Voltage - Rated
35 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
1000 Hrs @ 85°C
Package / Case
Radial, Can
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C