35JXF680MEFC10X20
DigiKey Part Number
1189-3333-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
35JXF680MEFC10X20
Description
CAP ALUM 680UF 20% 35V T/H
Manufacturer Standard Lead Time
30 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
680 µF 35 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 6000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Mfr
Polarization
Polar
Series
Applications
Packaging
Bulk
Impedance
45 mOhms
Part Status
Active
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.866" (22.00mm)
Voltage - Rated
35 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
6000 Hrs @ 105°C