25ZL2700MEFCGC16X25 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Würth Elektronik
Parametric Equivalent
Panasonic Industry
In Stock: 0
Datasheet
Panasonic Industry
In Stock: 407
In Stock: 970
In Stock: 452
Chemi-Con
In Stock: 446
Chemi-Con
In Stock: 757
In Stock: 872
In Stock: 198
KEMET
Nichicon
In Stock: 224
Nichicon
In Stock: 334
In Stock: 9
2700 µF 25 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C
25ZL2700MEFCGC16X25
DigiKey Part Number
25ZL2700MEFCGC16X25-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
25ZL2700MEFCGC16X25
Description
CAP ALUM 2700UF 20% 25V RADIAL
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
25ZL2700MEFCGC16X25 Models
Ripple Current @ Low Frequency
2.422 A @ 120 Hz
Packaging
Tape & Box (TB)
Ripple Current @ High Frequency
3.46 A @ 100 kHz
Impedance
16 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.630" Dia (16.00mm)
Voltage - Rated
25 V
Height - Seated (Max)
1.063" (27.00mm)
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C