25ZL2700MEFC16X25 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
Rubycon
In Stock: 705
Datasheet
Direct
Nichicon
In Stock: 600
Datasheet
Upgrade
TDK
In Stock: 1.360
Upgrade
Panasonic Industry
In Stock: 51
Chemi-Con
In Stock: 278
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
In Stock: 0
Parametric Equivalent
Würth Elektronik
Parametric Equivalent
Panasonic Industry
In Stock: 407
In Stock: 970
In Stock: 452
Chemi-Con
In Stock: 446
In Stock: 757
2700 µF 25 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C
25ZL2700MEFC16X25
DigiKey Part Number
25ZL2700MEFC16X25-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
25ZL2700MEFC16X25
Description
CAP ALUM 2700UF 20% 25V RADIAL
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
25ZL2700MEFC16X25 Models
Ripple Current @ Low Frequency
2.422 A @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
3.46 A @ 100 kHz
Part Status
Obsolete
Impedance
16 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.630" Dia (16.00mm)
Voltage - Rated
25 V
Height - Seated (Max)
1.063" (27.00mm)
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C