25ZL15MEFC4X7 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
KEMET
In Stock: 1.401
Datasheet
15 µF 25 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C
25ZL15MEFC4X7
DigiKey Part Number
25ZL15MEFC4X7-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
25ZL15MEFC4X7
Description
CAP ALUM 15UF 20% 25V RADIAL TH
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
25ZL15MEFC4X7 Models
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
52 mA @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
130 mA @ 100 kHz
Part Status
Obsolete
Impedance
940 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.059" (1.50mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.157" Dia (4.00mm)
Voltage - Rated
25 V
Height - Seated (Max)
0.315" (8.00mm)
Lifetime @ Temp.
1000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C