25VXG6800MEFC25X30 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Nichicon
In Stock: 362
Datasheet
Parametric Equivalent
TDK
In Stock: 458
Datasheet
Parametric Equivalent
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
In Stock: 0
In Stock: 0
6800 µF 25 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 5000 Hrs @ 105°C
25VXG6800MEFC25X30
DigiKey Part Number
25VXG6800MEFC25X30-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
25VXG6800MEFC25X30
Description
CAP ALUM 6800UF 20% 25V SNAP TH
Manufacturer Standard Lead Time
30 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
25VXG6800MEFC25X30 Models
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
1.88 A @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
2.162 A @ 10 kHz
Part Status
Active
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.984" Dia (25.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
1.260" (32.00mm)
Voltage - Rated
25 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can - Snap-In
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C