25ST105K3216-ND
DigiKey Part Number
25ST105K3216-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
25ST105K3216-ND
Description
CAP FILM 1UF 10% 25VDC 1206
Customer Reference
Detailed Description
1 µF Film Capacitor 25V Acrylic, Metallized 1206 (3216 Metric)
EDA/CAD Models
25ST105K3216-ND Models
Category
Dielectric Material
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Mounting Type
Surface Mount
Packaging
Tape & Reel (TR)
Package / Case
Part Status
Obsolete
Size / Dimension
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.063" (1.60mm)
Tolerance
±10%
Termination
Solder Pads
Voltage Rating - DC
25V