25SGV47M8X6.5 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
Rubycon
In Stock: 24.846
Datasheet
47 µF 25 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - SMD 2000 Hrs @ 105°C
25SGV47M8X6.5
DigiKey Part Number
1189-2438-2-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
25SGV47M8X6.5
Description
CAP ALUM 47UF 20% 25V SMD
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
25SGV47M8X6.5 Models
Category
Polarization
Polar
Mfr
Ratings
Series
Applications
Packaging
Tape & Reel (TR)
Ripple Current @ Low Frequency
91 mA @ 120 Hz
Part Status
Obsolete
Ripple Current @ High Frequency
136.5 mA @ 10 kHz
Capacitance
Size / Dimension
0.315" Dia (8.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.256" (6.50mm)
Voltage - Rated
25 V
Surface Mount Land Size
0.327" L x 0.327" W (8.30mm x 8.30mm)
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C