25RX30470MCT10X16 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Rubycon
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Rubycon
In Stock: 0
Datasheet
470 µF 25 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 130°C
25RX30470MCT10X16
DigiKey Part Number
25RX30470MCT10X16-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
25RX30470MCT10X16
Description
CAP ALUM 470UF 20% 25V RADIAL TH
Manufacturer Standard Lead Time
30 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
25RX30470MCT10X16 Models
Category
Ratings
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
600 mA @ 120 Hz
Packaging
Tape & Box (TB)
Ripple Current @ High Frequency
800 mA @ 100 kHz
Part Status
Active
Impedance
100 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Voltage - Rated
25 V
Height - Seated (Max)
0.709" (18.00mm)
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 130°C
Mounting Type
Operating Temperature
-40°C ~ 130°C