25PZA100M8X10 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
Rubycon
In Stock: 660
Datasheet
Similar
Rubycon
In Stock: 16.287
Datasheet
100 µF 25 V Aluminum - Polymer Capacitors Radial, Can 29mOhm 3000 Hrs @ 105°C
25PZA100M8X10
DigiKey Part Number
1189-2135-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
25PZA100M8X10
Description
CAP ALUM POLY 100UF 20% 25V TH
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
25PZA100M8X10 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Manufacturer
Ratings
AEC-Q200
Series
Applications
Automotive
Packaging
Bulk
Ripple Current @ Low Frequency
100 mA @ 120 Hz
Part Status
Obsolete
Ripple Current @ High Frequency
2 A @ 100 kHz
Type
Polymer
Lead Spacing
0.138" (3.50mm)
Capacitance
100 µF
Size / Dimension
0.315" Dia (8.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.394" (10.00mm)
Voltage - Rated
25 V
Mounting Type
Through Hole
ESR (Equivalent Series Resistance)
29mOhm
Package / Case
Radial, Can
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 105°C