25NA33MEFC6.3X11 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
Rubycon
In Stock: 0
Datasheet
Direct
CORNELL DUBILIER KNOWLES
In Stock: 0
Datasheet
33 µF 25 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C
25NA33MEFC6.3X11
DigiKey Part Number
25NA33MEFC6.3X11-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
25NA33MEFC6.3X11
Description
CAP ALUM 33UF 20% 25V RADIAL TH
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
25NA33MEFC6.3X11 Models
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Mfr
Polarization
Bi-Polar
Series
Applications
Packaging
Bulk
Lead Spacing
0.098" (2.50mm)
Part Status
Obsolete
Size / Dimension
0.248" Dia (6.30mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.492" (12.50mm)
Tolerance
±20%
Mounting Type
Voltage - Rated
25 V
Package / Case
Radial, Can
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 85°C