250MXC1000MEFC30X45 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Nichicon
In Stock: 2.489
Datasheet
Parametric Equivalent
Chemi-Con
In Stock: 5
Datasheet
Parametric Equivalent
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
In Stock: 0
1000 µF 250 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C
250MXC1000MEFC30X45
DigiKey Part Number
250MXC1000MEFC30X45-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
250MXC1000MEFC30X45
Description
CAP ALUM 1000UF 20% 250V SNAP TH
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
250MXC1000MEFC30X45 Models
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
2.4 A @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
3.6 A @ 10 kHz
Part Status
Not For New Designs
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
1.181" Dia (30.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
1.850" (47.00mm)
Voltage - Rated
250 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can - Snap-In
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C