250LLE8.2MEFC10X9
DigiKey Part Number
1189-2226-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
250LLE8.2MEFC10X9
Description
CAP ALUM 8.2UF 20% 250V RADIAL
Customer Reference
Detailed Description
8.2 µF 250 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 12000 Hrs @ 105°C
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
250LLE8.2MEFC10X9 Models
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
76 mA @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
144 mA @ 100 kHz
Part Status
Not For New Designs
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.433" (11.00mm)
Voltage - Rated
250 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
12000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C