200MXG560MEFCSN20X40 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Nichicon
In Stock: 212
Datasheet
560 µF 200 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C
200MXG560MEFCSN20X40
DigiKey Part Number
1189-200MXG560MEFCSN20X40-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
200MXG560MEFCSN20X40
Description
CAP ALUM 560UF 20% 200V SNAP TH
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
200MXG560MEFCSN20X40 Models
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
1.98 A @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
2.97 A @ 10 kHz
Part Status
Active
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.787" Dia (20.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
1.654" (42.00mm)
Voltage - Rated
200 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can - Snap-In
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C