200LEX8.2MEFC8X10
DigiKey Part Number
200LEX8.2MEFC8X10-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
200LEX8.2MEFC8X10
Description
CAP ALUM 8.2UF 20% 200V RADIAL
Customer Reference
Detailed Description
8.2 µF 200 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
200LEX8.2MEFC8X10 Models
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Mfr
Polarization
Polar
Series
Applications
Packaging
Bulk
Lead Spacing
0.138" (3.50mm)
Part Status
Not For New Designs
Size / Dimension
0.315" Dia (8.00mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.472" (12.00mm)
Tolerance
±20%
Mounting Type
Voltage - Rated
200 V