180VXR1000MEFC25X50 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Chemi-Con
In Stock: 0
Datasheet
1000 µF 180 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 7000 Hrs @ 105°C
180VXR1000MEFC25X50
DigiKey Part Number
180VXR1000MEFC25X50-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
180VXR1000MEFC25X50
Description
CAP ALUM 1000UF 20% 180V SNAP TH
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
180VXR1000MEFC25X50 Models
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
2.2 A @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
3.3 A @ 10 kHz
Part Status
Not For New Designs
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.984" Dia (25.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
2.047" (52.00mm)
Voltage - Rated
180 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
7000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can - Snap-In
Operating Temperature
-25°C ~ 105°C