16ZT470MT78X20 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
KYOCERA AVX
In Stock: 748
Datasheet
470 µF 16 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 125°C
16ZT470MT78X20
DigiKey Part Number
16ZT470MT78X20-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
16ZT470MT78X20
Description
CAP ALUM 470UF 20% 16V RADIAL TH
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
16ZT470MT78X20 Models
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
562.5 mA @ 120 Hz
Packaging
Tape & Box (TB)
Ripple Current @ High Frequency
1.25 A @ 100 kHz
Part Status
Obsolete
Impedance
54 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.138" (3.50mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.315" Dia (8.00mm)
Voltage - Rated
16 V
Height - Seated (Max)
0.866" (22.00mm)
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 125°C
Mounting Type
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C