16ZL2700MEFCGC16X20 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
Rubycon
In Stock: 70
Datasheet
2700 µF 16 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C
16ZL2700MEFCGC16X20
DigiKey Part Number
16ZL2700MEFCGC16X20-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
16ZL2700MEFCGC16X20
Description
CAP ALUM 2700UF 20% 16V RADIAL
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
16ZL2700MEFCGC16X20 Models
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
2.198 A @ 120 Hz
Packaging
Tape & Box (TB)
Ripple Current @ High Frequency
3.14 A @ 100 kHz
Part Status
Obsolete
Impedance
18 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.630" Dia (16.00mm)
Voltage - Rated
16 V
Height - Seated (Max)
0.866" (22.00mm)
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C