16YXM47MEFC5X11 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Rubycon
In Stock: 2.027
Datasheet
Parametric Equivalent
Rubycon
In Stock: 0
Datasheet
Upgrade
Nichicon
Chemi-Con
47 µF 16 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C
16YXM47MEFC5X11
DigiKey Part Number
16YXM47MEFC5X11-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
16YXM47MEFC5X11
Description
CAP ALUM 47UF 20% 16V RADIAL TH
Manufacturer Standard Lead Time
30 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
16YXM47MEFC5X11 Models
Category
Series
Ripple Current @ Low Frequency
91 mA @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
130 mA @ 100 kHz
Part Status
Active
Lead Spacing
0.079" (2.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.197" Dia (5.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.492" (12.50mm)
Voltage - Rated
16 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
10000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C