16YK470M8X11.5 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Upgrade
Rubycon
In Stock: 15.422
Datasheet
Upgrade
Rubycon
In Stock: 5.472
Datasheet
Direct
Panasonic Industry
CORNELL DUBILIER KNOWLES
Panasonic Industry
Chemi-Con
In Stock: 301
Nichicon
Nichicon
470 µF 16 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C
16YK470M8X11.5
DigiKey Part Number
16YK470M8X11.5-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
16YK470M8X11.5
Description
CAP ALUM 470UF 20% 16V RADIAL TH
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
16YK470M8X11.5 Models
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
460 mA @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
552 mA @ 10 kHz
Part Status
Obsolete
Lead Spacing
0.138" (3.50mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.315" Dia (8.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.512" (13.00mm)
Voltage - Rated
16 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 85°C
Package / Case
Radial, Can
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C