16SLV47M6.3X6.1
DigiKey Part Number
1189-16SLV47M6.3X6.1TR-ND - Tape & Reel (TR)
1189-16SLV47M6.3X6.1CT-ND - Cut Tape (CT)
1189-16SLV47M6.3X6.1DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
16SLV47M6.3X6.1
Description
CAP ALUM 47UF 20% 16V SMD
Customer Reference
Detailed Description
47 µF 16 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - SMD 5000 Hrs @ 105°C
EDA/CAD Models
16SLV47M6.3X6.1 Models
Category
Polarization
Polar
Mfr
Ripple Current @ Low Frequency
50 mA @ 120 Hz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Ripple Current @ High Frequency
75 mA @ 10 kHz
Part Status
Obsolete
Size / Dimension
0.248" Dia (6.30mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.240" (6.10mm)
Tolerance
±20%
Surface Mount Land Size
0.260" L x 0.260" W (6.60mm x 6.60mm)
Voltage - Rated
16 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can - SMD
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C