16MU685MC24532
DigiKey Part Number
1189-2519-2-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
16MU685MC24532
Description
CAP FILM 6.8UF 20% 16VDC 1812
Manufacturer Standard Lead Time
22 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
6.8 µF Film Capacitor 16V Acrylic, Metallized 1812 (4532 Metric)
EDA/CAD Models
16MU685MC24532 Models
Category
Dielectric Material
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Mounting Type
Surface Mount
Packaging
Tape & Reel (TR)
Size / Dimension
0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.079" (2.00mm)
Tolerance
±20%
Termination
Solder Pads
Voltage Rating - DC
16V