160BXG39MEFC10X16
DigiKey Part Number
1189-160BXG39MEFC10X16-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
160BXG39MEFC10X16
Description
CAP ALUM 160V POLAR
Manufacturer Standard Lead Time
22 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
39 µF 160 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
252 mA @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
630 mA @ 100 kHz
Part Status
Active
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.630" (16.00mm)
Voltage - Rated
160 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
10000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C