10ZLH1500M8X20 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Rubycon
In Stock: 5.241
Datasheet
Parametric Equivalent
Rubycon
In Stock: 353
Datasheet
Panasonic Industry
In Stock: 904
1500 µF 10 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 8000 Hrs @ 105°C
10ZLH1500M8X20
DigiKey Part Number
1189-1073-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
10ZLH1500M8X20
Description
CAP ALUM 1500UF 20% 10V RADIAL
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
10ZLH1500M8X20 Models
Ripple Current @ Low Frequency
900 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
1.5 A @ 100 kHz
Part Status
Obsolete
Impedance
29 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.138" (3.50mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.315" Dia (8.00mm)
Voltage - Rated
10 V
Height - Seated (Max)
0.866" (22.00mm)
Lifetime @ Temp.
8000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C