10ZLG470MEFCT78X9
DigiKey Part Number
10ZLG470MEFCT78X9-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
10ZLG470MEFCT78X9
Description
CAP ALUM 470UF 20% 10V RADIAL TH
Customer Reference
Detailed Description
470 µF 10 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can
EDA/CAD Models
10ZLG470MEFCT78X9 Models
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Packaging
Tape & Box (TB)
Lead Spacing
0.138" (3.50mm)
Part Status
Not For New Designs
Size / Dimension
0.315" Dia (8.00mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.413" (10.50mm)
Tolerance
±20%
Mounting Type
Voltage - Rated
10 V