10WXA470MEFC8X9 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Rubycon
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Rubycon
In Stock: 2.841
Datasheet
470 µF 10 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C
10WXA470MEFC8X9
DigiKey Part Number
10WXA470MEFC8X9-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
10WXA470MEFC8X9
Description
CAP ALUM 470UF 20% 10V RADIAL TH
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
10WXA470MEFC8X9 Models
Category
Polarization
Polar
Mfr
Ratings
Series
Applications
Packaging
Bulk
Ripple Current @ Low Frequency
295 mA @ 120 Hz
Part Status
Active
Ripple Current @ High Frequency
354 mA @ 10 kHz
Capacitance
Lead Spacing
0.138" (3.50mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.315" Dia (8.00mm)
Voltage - Rated
10 V
Height - Seated (Max)
0.413" (10.50mm)
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C