10MS5220MEFCTZ8X5 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
Panasonic Industry
In Stock: 256
Datasheet
220 µF 10 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 85°C
10MS5220MEFCTZ8X5
DigiKey Part Number
10MS5220MEFCTZ8X5-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
10MS5220MEFCTZ8X5
Description
CAP ALUM 220UF 20% 10V RADIAL TH
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
10MS5220MEFCTZ8X5 Models
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
145 mA @ 120 Hz
Packaging
Tape & Box (TB)
Ripple Current @ High Frequency
174 mA @ 10 kHz
Part Status
Obsolete
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.315" Dia (8.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.256" (6.50mm)
Voltage - Rated
10 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
1000 Hrs @ 85°C
Package / Case
Radial, Can
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C