10MH7100MEFC6.3X7 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
Chinsan (Elite)
In Stock: 2
100 µF 10 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C
10MH7100MEFC6.3X7
DigiKey Part Number
10MH7100MEFC6.3X7-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
10MH7100MEFC6.3X7
Description
CAP ALUM 100UF 20% 10V RADIAL TH
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
10MH7100MEFC6.3X7 Models
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
87 mA @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
104.4 mA @ 10 kHz
Part Status
Obsolete
Lead Spacing
0.098" (2.50mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.248" Dia (6.30mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.335" (8.50mm)
Voltage - Rated
10 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
1000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C