100SEV220M18X16.5
DigiKey Part Number
1189-100SEV220M18X16.5TR-ND - Tape & Reel (TR)
1189-100SEV220M18X16.5CT-ND - Cut Tape (CT)
1189-100SEV220M18X16.5DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
100SEV220M18X16.5
Description
CAP ALUM 220UF 20% 100V SMD
Manufacturer Standard Lead Time
26 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
220 µF 100 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - SMD 2000 Hrs @ 85°C
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
100SEV220M18X16.5 Models
Category
Polarization
Polar
Mfr
Ratings
Series
Applications
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Ripple Current @ Low Frequency
665 mA @ 120 Hz
Part Status
Active
Ripple Current @ High Frequency
798 mA @ 10 kHz
Capacitance
Size / Dimension
0.709" Dia (18.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.669" (17.00mm)
Voltage - Rated
100 V
Surface Mount Land Size
0.748" L x 0.748" W (19.00mm x 19.00mm)
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 85°C
Mounting Type
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C