100PX1MEFC5X11 is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
CORNELL DUBILIER KNOWLES
In Stock: 0
Datasheet
1 µF 100 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C
100PX1MEFC5X11
DigiKey Part Number
1189-100PX1MEFC5X11-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
100PX1MEFC5X11
Description
CAP ALUM 1UF 20% 100V RADIAL TH
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
100PX1MEFC5X11 Models
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
15 mA @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
22.5 mA @ 10 kHz
Part Status
Last Time Buy
Lead Spacing
0.079" (2.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.197" Dia (5.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.492" (12.50mm)
Voltage - Rated
100 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
1000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C