100MXC3300MEFCSN35X40 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Cornell Dubilier Knowles
In Stock: 1.548
Datasheet
Parametric Equivalent
Nichicon
In Stock: 1.407
Datasheet
Nichicon
In Stock: 163
3300 µF 100 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C
100MXC3300MEFCSN35X40
DigiKey Part Number
1189-100MXC3300MEFCSN35X40-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
100MXC3300MEFCSN35X40
Description
CAP ALUM 3300UF 20% 100V SNAP TH
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
100MXC3300MEFCSN35X40 Models
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Mfr
Polarization
Polar
Series
Applications
Packaging
Bulk
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Part Status
Not For New Designs
Size / Dimension
1.378" Dia (35.00mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
1.654" (42.00mm)
Tolerance
±20%
Mounting Type
Voltage - Rated
100 V
Package / Case
Radial, Can - Snap-In
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 105°C