100MU683MB13225
DigiKey Part Number
100MU683MB13225-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
100MU683MB13225
Description
CAP FILM 0.068UF 20% 100VDC 1210
Manufacturer Standard Lead Time
22 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
0.068 µF Film Capacitor 100V Acrylic, Metallized 1210 (3225 Metric)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
100MU683MB13225 Models
Category
Dielectric Material
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Mounting Type
Surface Mount
Packaging
Tape & Reel (TR)
Size / Dimension
0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.063" (1.60mm)
Tolerance
±20%
Termination
Solder Pads
Voltage Rating - DC
100V