100LSW2700MEFC36X63
DigiKey Part Number
100LSW2700MEFC36X63-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
100LSW2700MEFC36X63
Description
CAP ALUM 2700UF 20% 100V SCREW
Customer Reference
Detailed Description
2700 µF 100 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 3000 Hrs @ 105°C
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
3.4 A @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
3.74 A @ 10 kHz
Part Status
Obsolete
Lead Spacing
0.500" (12.70mm)
Capacitance
Size / Dimension
1.417" Dia (36.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
2.598" (66.00mm)
Voltage - Rated
100 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can - Screw Terminals
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C