UCR18EVHJSR047
DigiKey Part Number
UCR18EVHJSR047-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UCR18EVHJSR047
Description
RES 0.047 OHM 5% 1/2W 1206
Detailed Description
47 mOhms ±5% 0.5W, 1/2W Chip Resistor 1206 (3216 Metric) Automotive AEC-Q200, Current Sense Thick Film
EDA/CAD Models
UCR18EVHJSR047 Models
Temperature Coefficient
0/ +150ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.026" (0.65mm)