UCR18EVHFSR039
DigiKey Part Number
RHM1315TR-ND - Tape & Reel (TR)
RHM1315CT-ND - Cut Tape (CT)
RHM1315DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UCR18EVHFSR039
Description
RES 0.039 OHM 1% 1/2W 1206
Customer Reference
Detailed Description
39 mOhms ±1% 0.5W, 1/2W Chip Resistor 1206 (3216 Metric) Automotive AEC-Q200, Current Sense Thick Film
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
UCR18EVHFSR039 Models
Mfr
Temperature Coefficient
0/ +200ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Part Status
Not For New Designs
Size / Dimension
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.026" (0.65mm)