UCR10EVHFSR015
DigiKey Part Number
RHM1279TR-ND - Tape & Reel (TR)
RHM1279CT-ND - Cut Tape (CT)
RHM1279DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UCR10EVHFSR015
Description
RES 0.015 OHM 1% 1/3W 0805
Customer Reference
Detailed Description
15 mOhms ±1% 0.333W, 1/3W Chip Resistor 0805 (2012 Metric) Automotive AEC-Q200, Current Sense Thick Film
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
UCR10EVHFSR015 Models
Category
Composition
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Part Status
Not For New Designs
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.026" (0.65mm)